مزایا و معایب دامنه های com , ir , co

سلام و درود خدمت شما مخاطبان عزیز ایران وبمستر.

امروز با این مقاله در رابطه با مزایا و معایب دامنه های com , ir , co در خدمت شما هستیم. در این آموزش می پردازیم به معایب و مزایای انتخاب این دامنه بر سایت و همچنین سئو. با ما همراه باشید …


دامنه Com.

دامنه های com. جزء متداول ترین دامنه های انتخابی هستند و اکثر وبمستر های جهان از این دامنه برای راه اندازی وب سایت خود استفاده می کنند. کلمه com. مخفف شده ی کلمه commercial می باشد که به معنای تجاری است و کسانی که از این دامنه استفاده می کنند وب سایت آنها ربطی به تجارت دارد. اما به دلیل انتخاب تمامی وبمستر ها دیگر فقط سایت های تجاری از این دامنه استفاده نمی کنند.

دامنه IR.

هر شهر یا کشوری دامنه مربوط به خودش را دارد. برای مثال دامنه to. که برای شهر تورنتو در کانادا هست، دامنه نقطه آی آر یا IR. هم مخصوص ایران است و این دامنه فقط با آی پی ایران و اینترنت ایران قابل دسترسی است و شخصی در خارج از کشور ایران نمی تواند از این دامنه استفاده کند.

اما نکته ای که برای دامنه های Com. و دامنه IR. هست، حقوق و حق مالکیت دامنه دات کام برای اولین نفری است که آن را ثبت کرده است حتی اگر آن را به شخص دیگری بفروشد تا زمانی که هزینه آن پرداخت می شود در مالکیت نفر اول است. اما در دامنه IR. اینگونه نیست و بعد از واگذاری مالکیت دامنه به شخص دیگر تمام حقوق دامنه مربوط به او می شود.

دامنه Co.

مدتی است که ثبت دامنه دات کو یا Co. رونق گرفته است. اما مسئله ای که مطرح می شود ضعف سئوی (seo یا Search Engine Optimization) این دامنه است.

اکثریت فکر می کنند دامنه co. مخفف company است و می توانند برای شرکت خود استفاده کنند؛ اما در اصل دامنه Co مخفف کشور کلمبیا است و معرف سایت های این کشور است.

چرا ضعف در سئو؟

همانطوری که گفتم دامنه co مربوط به کشور کلمبیا است و در موتور های جستجوی کشور کلمبیا رتبه ی بهتری می گیرید تا ایران.

و در آخر سایت خود را با چه دامنه ای ثبت کنیم ؟

بعد از خواندن این مقاله حتما متوجه شدید که ثبت دامنه با پسوند رایج از اهمیت بیشتری برخوردار است .

اما خب این مشکل هم وجود دارد که با وجود ثبت این تعداد از وب سایت های شاید نام تجاری شما با پسوند مورد نظر آزاد نباشد، توصیه من این است که از دامنه ملی IR. برای ثبت وب سایت خود استفاده کنید.

دامنه های دات کام و نقطه آی آر هر دو به یکسان از اهمیت سئو برخوردار هستند.

برای اینکه کسی از نام تجاری شما سوء استفاده نکند بهتر است در صورت آزاد بودن هر دو دامنه را برای خود تهیه کنید.

/پایان مقاله

1 Likes